Akční lítáko pro přihlášení na kurzy a akce.

Skrýt
Akční lítáko pro přihlášení na kurzy a akce.

Skrýt

Pavel Pivoňka - kurz angličtiny pro veřejnost od úplného začátečníka až po komunikativní úroveň

Dobrý den, Pavle, mohl byste se nám trošku představit?
Je mi 56 let, jsem středoškolák, svobodný, bezdětný. Mám rád neteř a synovce, ale Ti už jsou velcí. Jsem citlivý a někdy si připadám hodně osamělý.

Kdy jste začal studovat v Perfect World a proč jste si vybral právě tuto školu?
V Perfect World jsem začal studovat v červenci 2014. Tuto školu jsem si našel na internetu a vybral jsem si ji spíše pocitově. Boleveckou náves jsem znal několik let před tím, kdy tudy vedla trasa jednoho turistického pochodu a průvodcem byl jeden z místních rodáků. Tato oáza klidu uprostřed rušné oblasti Plzně ve mně zanechala hluboký dojem. Takže rozhodlo umístění, ale také to, že i uvnitř dýchala taková srdečná domácí atmosféra.

Jak jste anglicky uměl předtím, než jste se u nás začal učit?
Před tím jsem anglicky neuměl skoro nic. Učil jsem se půl roku, to ještě jakž takž, lektorka byla hodná, k ničemu nás nenutila, tak domácí úkoly téměř nikdo nedělal, jazykovce bylo jedno, jestli něco umíme, hlavně aby se prošla předepsaná látka. Po půl roce někteří nepokračovali a místo nich přišli jiní, kteří se učili anglicky i dvacet let, a Ti nás začátečníky úplně rozložili.

Jaká byla Vaše očekávání ještě před prvním kurzem?
Před úplně prvním kurzem jsem se chtěl dotáhnout na úroveň, kterou jsem měl umět z předchozí jazykovky, tedy z úplného začátečníka postoupit na začátečníka.

Nyní je to vlastně přesně rok, co se v Jazykovce se srdcem stáváte lepším a lepším. Jaký postup jste za tu dobu udělal?
To se mi podařilo během léta. Pak jsem přešel přes úroveň A2a. Pak přišla úroveň A2b, kde jsem test napsal katastrofálně a úroveň A2b jsem opakoval. To, že jsem se rozhodl správně, jsem zjistil na začátku prázdnin, když jsem úspěšně zvládl úroveň B1a. Podařilo se mi zlepšit i mluvený projev.

Co nebo kdo má na tomto pokroku zásluhu?
Určitě mi pomohlo, že mami souhlasila s odchodem do domova důchodců, to byla pro mě obrovská úleva, protože je na cizí pomoci zcela závislá. Ale hlavní zásluhu měla lektorka Veronika, která mi věřila více než já sám sobě. Na úroveň B jsem se vůbec necítil, ale Veronika mi úplně normálně řekla, že na to mám a že tomu věří, a tak jsem tomu také uvěřil.

Jací byli Vaši lektoři?
Měl jsem štěstí na skvělé lektory. Honza Kořínek, skvělý lektor, dobrý člověk kamarádský. Potom následoval Jan Č., tam to bylo horší, angličtinu uměl, ale to, že jsme byli jeho první kurz a že z nás měl strach, skrýval za přísnost a první lekce byly hrozně napjaté, ale pak to ustoupilo. Potom jsme měli Kamilu Maksovou, skvělá lektorka, hodně se nám věnovala, doma nám tiskla souhrny probrané látky, kamarádská, připustila určitou volnost, ale hodinu měla pod kontrolou, kamarádská. Pak přišla Veronika. O té jsem už dříve napsal, že je skvělá lektorka a úžasná mladá dáma. Je milá, vždy pozitivně naladěná a ze všech lektorů jí nejvíce důvěřuji.

Co podle Vás dělá dobrého lektora? Které vlastnosti mu nesmí chybět a které by naopak mít neměl?
Domnívám se, že lektor by měl být vyrovnaný sám se sebou, aby nevytvářel napětí mezi ním a studenty. Když nemá přirozenou autoritu, tak ji násilně stejně nevytvoří. Jsem přesvědčen, když lektor nebude povyšovat nad ostatní a bude vlídný, kamarádský, se smyslem pro humor a "udělá ze sebe člověka", tak to i studenti ocení a budou se k němu také pěkně chovat.

Když se člověk rozhodne naučit se nějaký cizí jazyk, co tomu musí obětovat?
Domnívám se, že když se člověk opravdu rozhodne naučit cizí jazyk, tak že těch několikrát dvě až tři hodiny týdně jako oběť nebere.

Proč je podle Vás spousta lidí stále věčnými začátečníky?
Domnívám se, že spousta lidí si vybere jazykovku, která jim "nesedí" a pořád tu chybu opakují, tak neustále začínají a začínají.

Jaké překážky jste na cestě za svým cílem - skutečně se domluvit anglicky - musel překovávat Vy?
Nechci nikoho odradit, ale nemám vysoké sebevědomí, jsem snadno zranitelný, takže se něco našlo. Styděl jsem se mluvit před druhými, bál jsem se selhání, a když jsem nezvládl test z úrovně A2b, byl jsem pod silným tlakem rodiny, abych toho nechal.

A jaká byla ta nejhezčí chvíle, kterou jste v Perfect World zažil?
Nejhezčí chvíle pro mě byla, když jsem přebíral Certifikát za zvládnutí úrovně B1a.

A jak to se svým pokrokem vidíte dál? Kam to chcete tzv. dotáhnout:-)?
Chci to dotáhnout do úrovně B2b.

Myslíte, že to zvládnete? A kdy to podle Vás bude?
Pokud bude mojí lektorkou Veronika, tak věřím, že ano. Bude to v roce 2016 podle toho, jestli budou otevírány nějaké udržovací kurzy.

Děkujeme za Vaše odpovědi! Chtěl byste něco vzkázat čtenářům?
Čtenářům chci popřát hodně úspěchů ve studiu cizích jazyků, ale i v soukromém životě. Aby si vybrali tu správnou jazykovku. Já jsem vybíral intuitivně a jsem rád, že mě moje intuice nezklamala.
I Vám, Dominiko, přeji hodně spokojených studentů a ať se Vám daří plnit Vaše velkolepé cíle.

Zpět na Kurzy | Zobrazit všechny reference