Akční lítáko pro přihlášení na kurzy a akce.

Skrýt
Akční lítáko pro přihlášení na kurzy a akce.

Skrýt

Jaké opravdu je být členem Perfect World?

Článek Lukáše Berky, lektora Perfect World 


První věc, kterou Vám zkusím vysvětlit, než zabřednete do čtení mého článku, je, co je „produkt“. Nedávno jsem se dozvěděl, že produkt je: „Produkt je dokončená a hodnotná věc, která se dá směnit.“ To je vcelku jednoduché, ne?


Nastoupil jsem před pár lety do Jazykovky se srdcem jako snílek, trochu flákač, který byl zvyklý pracovat nárazově, musel jsem být naprosto zapálen pro věc, abych ze sebe vydal maximum, jinak žádná sláva. Byl jsem po čerstvém propuštění z brigády (poprvé v životě), nechápal jsem to, zasáhlo mě to. Ujali se mne Domča a Ondra Paškovi. Zapracoval jsem se, ale občas udělal nějakou chybu. Nebyl jsem propuštěn, nikdo na mě nekřičel, sedli jsme si, vysvětlili si, co se stalo, proč se to stalo, a co uděláme pro to, aby se to už víckrát nestalo. Pro mě nevídaný přístup.


Postupem času jsem odkrýval, co se ve skutečnosti pod střechou této společnosti děje. Neustále jsem totiž na sobě cítil tlak, ale zároveň i o mě byl projevován zájem. Tlak (nebo také: kontrola) byl a stále je věcí, která mi nedává příležitost polevit v mé práci, abych ji dělal stále tak, jak jsme si na začátku řekli. Co se zájmu týká, zamyslete se, jaký je to pocit, když o Vás má někdo skutečný zájem. Super, že? Přesně tohle pociťuji každý den v práci. Mohu se svěřit, rádi mi pomohou, protože moc dobře ví, že pokud jsem spokojený, tak makám (kdo také ne).


Jednou se ovšem stalo, že jsem dostal menší výplatu, protože jsem udělal někde chybu, něco nedodělal, nesplnil jsem totiž produkt. Uvědomil jsem si, že v dnešní společnosti jsou všichni lidé zvyklí a požadují něco mít, aniž by pro to dělali to, co by měli. Všichni kolem nás přece pracují, nemají čas, ale otázka je, na čem pracují? Lepší otázka je: Pracují lidé na produktu, který jim byl zadán? Nebo lidé „pracují“, při tom si odběhnou na kávu, udělají fotku na Facebook, schovají se za práci v týmu, raději doma uklidí, prostě jen přesměrují pozornost nebo chytře vymyslí způsob, aby to dělat nemuseli. Nevěříte? Já uvěřil, protože v září 2017 jsem úspěšně zakončil vysokoškolské studium, pouze Bc., takže platové vyhlídky nic moc, žádný hvězdný kandidát. Už v březnu 2018 jsem byl schopný si vydělat dvojnásobek toho, co jsem si vydělal po ukončení studia na začátku. Neříkám, že jsem v lednu a únoru nepadal na ústa, protože jsem se učil to kvantum práce zvládnout, ale vyplatilo se. Ptáte se, co jsem dělal? Produkoval jsem, naučil jsem se doručit úplně vykonané. Pochopil jsem, že jsem v systému, který není pro flákače, kde se neschovám, a kde budou přesně vidět výsledky, co dělám, a podle toho budu také ohodnocen. Nelíbí se Vám to? V tom případě nevěřím, že jste produktivní. Produktivní člověk si v tomto systému přijde na pěkné peníze.


Už samotný tento systém něco říká o Domče a Ondrovi, mých zaměstnavatelích (příšerné slovo, nikdy jsme ho snad nepoužili). Nikdy jsem ani jednoho neviděl sedět se založenými rukami a nic nedělat. Když vynechám prosperující firmu a tři děti, tak na sobě denně makají, zlepšují se, nezastavují se. Už teď jsou pro mě vzorem, dokázali a naučili se spousty věcí, ale pořád jdou dál. Systém je jen tak silný jako jeho členi uvnitř systému, oni se nesmí zastavit, oni jsou v čele systému. Přesně tohle umožní každému, a proto jim patří mé naprosté díky i loajalita.


Netvrdím, že jsou dokonalí. Dělají chyby na své cestě, leckdy zaměří svoji pozornost tak intenzivně, že něco přehlídnou. To člověka vytrestá, ale zároveň dá možnost se z toho poučit a stát se silnějším. Jsem tu teprve 3 roky, ale i za tak krátkou dobu vidím, jaký na sobě oba udělali pokrok. Jsou to lidé, kteří chtějí opravdu ostatním pomáhat a přispět společnosti.


Myslíte si, že jsem snílek, že to nejde? Zkuste si něco vysnít a opravdu na tom začít makat. Bolí to? Dobře, děláte to výborně, produkujete. Jak vytváříte dokonalý svět Vy?