Akční lítáko pro přihlášení na kurzy a akce.

Skrýt
Akční lítáko pro přihlášení na kurzy a akce.

Skrýt

Dětský tábor (s angličtinou): Jak vybrat ten pravý

Tábory... Kdo by je nepamatoval! Jako malí jsme je všichni nejspíše alespoň jednou vyzkoušeli. Tábory jsou symbolem přátelství, zábavy, vůně léta, her, táboráků, písniček a vandrů. Doba by však nebyla moderní, kdyby tomu tak zůstalo. Postupem času přestaly tábory znamenat jen nová přátelství, přírodu a celotáborové hry. Aby nasytily trh toužící po novém, neokoukaném a neznámém, začaly se tábory halit do všemožných hávů – slyšeli jste již o počítačovém táboře? O táboře s koňmi? A co o táboře s angličtinou? Ano, všechny tyto typy táborů už nějakou dobu existují a staly se v podstatě standardem. Jak se ale v tom nepřeberném výběru vyznat a vybrat pro své dítě tábor, který nezklame?

Ať už se rozhodnete pro tábor jakéhokoli typu, pečlivě si zkontrolujte několik následujících faktorů:

Počet dětí

Často máme tendenci hodnotit jako první cenu tábora. Ta může být ale velmi zavádějící. Je totiž velký rozdíl, zda bude počet malých táborníků 50 nebo 10. Tábor o maximálním počtu 50 dětí může na týden stát klidně 2.000kč, zato tábor o maximálním počtu 10 dětí bude nejspíše stát o něco více. Fakt, že je jeden tábor např.dvakrát dražší než druhý, by měl mít svůj konkrétní důvod. A jedním z těchto důvodů může být právě počet dětí.

Než se na základě ceny rozhodnete, který tábor zvolíte, zamyslete se nad tím, jak se bude Vaše dítě rozvíjet vedle dalších 49. Přemýšlejte nad péčí, která mu bude poskytovaná, a také nad tím, jakou zpětnou vazbu od vedoucích na konci tábora dostanete. Malý tábor umožňuje velmi osobní přístup, téměř rodičovskou péči a starostlivost a především podporu individuálního růstu a seberealizace. Pokud máte možnost, volte tábor s přístupem, srdcem a charakterem – před táborem pro masu dětí.

Přístup vedoucích

Vedoucí. To byla na táboře vždy jedna z nejobávanějších osob, pamatujete? Kvalita vedoucího přímo ovlivňuje zážitek, který si Vaše dítě z tábora odnese, a utváří celkový pocit a atmosféru celého pobytu. Vedoucích může být více či méně, pod jednoho vedoucího by však nikdy nemělo patřit více jak 5-6 dětí. Zdá se Vám to málo? Pokud má mít vedoucí o svých dětech přehled, skutečně se zajímat o jejich pokroky a plnění jejich zodpovědností, je to tak akorát. Vedoucí si potřebuje pamatovat osobní příběh každého svého dítěte a musí být schopen a ochoten s ním pracovat. Slovo vedoucí pochází ze slova „vést“ - jde tedy o důležitou práci směřující někam výše tak, aby se Vaše dítě vracelo kvalitnejší a ochotnější – proto, že někdo se zájmem pracoval na jeho zlepšení. Zajímejte se proto o to, jací vedoucí mohou potenciálně vést Vaše děti a kolik dětí budou mít na starosti.

Program

Děti milují akci. Zbožňují hry, jsou činorodé, nadšené a věčně plné energie. Potřebují, aby se jim někdo věnoval a ony mohly plně využít svůj potenciál. Kvalitní tábor má jasně rozvržený den, který obsahuje pravidelnou domácí stravu, aktivní i kreativní hry, vzdělávací bloky (nezapomeňte, že jediné vzdělávání, které funguje, dává dětem prostor k vlastnímu vyjádření a je interaktivní), odpočinek a zodpovědnosti. Děti musí mít jasně stanovené, kdy mají prostor k jídlu (a kdy ne), kdy se hraje jaká hra, kdy se učí, kdy mají možnost odpočívat a kdy je třeba se postarat o to, aby jejich tým nebo tábor celkově fungoval tak, jak má.

Nezřídka můžeme na táborech být svědky toho, že se dětem dlouhé hodiny nikdo pořádně nevěnuje, protože „ony se přece zabaví samy“, budíček je v tolik hodin, v kolik se zrovna podaří vstát vedoucím, a nebo děti tráví spoustu času se svými chytrými telefony a nikomu to nevadí. Chtějte při rozhodování znát program, zajímejte se o kvalitu a četnost stravy a buďte ochotni obětovat i to, že svému malému zlatíčku na tábor nedáte telefon (ono mu to neuškodí).

 

Znaků kvalitního tábora je jistě více, avšak počet dětí, přístup vedoucích a program jsou ty nejzásadnější. Zapomeňte na hodnocení podle ceny, ale zajímejte se raději o výše uvedené a nezapomeňte ani na prostředí, ve kterém budou Vaše děti trávit celý týden, a především reference. Ty, na které se můžete spolehnout, jsou psány konkrétním člověkem, ať už dítětem samým nebo jeho rodičem. Skvělé jsou také fotky a ještě lepší videa z již proběhlých táborů.

 

Držíme palce při výběru! A kdybyste chtěli své dítě svěřit do rukou opravdovým profesionálům se srdcem, mrkněte na tábory s angličtinou od Perfect World s maximálním počtem 10 dětí, čerstvou domácí stravou, dvěma zkušenými lektory, nádherným prostředím Nebílovských lesů a především – se srdcem!